Kardió-tanösvény az egészséges szív- és érrendszerért Kékestetőn
A Kékestető Nonprofit Kft. pályázatot adott be a Széchenyi 2020 program keretében belül a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programra, Szabadidős egészségfejlesztési infrastruktúra fejlesztése elnevezésű pályázati felhívásra. „Kékestető, egészségfejlesztés a csúcson” című projekttel 25 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatást nyert.


2020. szeptember 9-én átadásra került a pályázat részeként megvalósult kardió ösvény, amely a felnőtt és senior korosztályt számára elsősorban az egészségmegőrzésre és regenerációra kínál alternatívát. A kardió ösvény a budapesti Szent Ferenc kórház szakmai együttműködésével jött létre. Az érdeklődők egészségi állapotuknak megfelelően három nehézségi szintű, eltérő hosszúságú és szintemelkedést tartalmazó, jelzett útvonalon tehetnek rövid kirándulást Kékestető környezetében. A kardió körutak megismerését többek között a csúcskő közelében elhelyezett információs tábla segíti.


A kékestetői kardió túraútvonal átadásával elsősorban szív- és érrendszeri betegséggel vagy magasvérnyomás-betegséggel élők, illetve cukorbetegek betegségmegelőzése a cél, ugyanakkor azok számára is ajánlott, akiknek egyszerűen csak fontos az egészségmegőrzés. A kardió ösvény egyénileg és vezetett formában is teljesíthető.

Az átadó ünnepségen Sipos Zsolt, a Kékestető Nonprofit Kft. ügyvezetője elmondta: Kékestető nemcsak a kardió-ösvénnyel lett gazdagabb, hanem – szintén pályázati segítséggel – megújult és biztonságossá vált a csúcskő mögötti játszótér és bérelhető síeszközöket is sikerült beszerezniük a téli szezonra.

Sokat jelent nekem a Mátra, a hegyek, a természet, hiszen ezen a tájon nőttem fel – mondta köszöntőjében Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára az átadáson, majd hozzátette: a Mátra-Bükk térsége ebben az évben hazánk második leglátogatottabb úti célja a Balaton után. Horváth László, a térség országgyűlési képviselője segítségével számos jelentős turisztikai fejlesztés valósult meg az utóbbi időben: megújult egybek mellett a Mátravasút, a Rudolf-tanya és a mátrafüredi Harkály-ház is. A Kékestető jóval több, mint téli síterep, s most a járvány ideje alatt különösen érdemes élni a lehetőséggel és biztonságban felfedezni a kincseit.

Dr. Beneda Attila család- és népesedéspolitikáért felelős helyettes államtitkár Kékestetőt fontos és jövőbe mutató helynek nevezte, ahol újraalkothatjuk fogalmainkat az egészségről, a természetről és a családról. Mint mondta: az egészség terén nem feledkezhetünk meg az egyén felelősségéről, az életmódból, szokásokból fakadó hatásokról. A most átadott tanösvény a megelőzés-gyógyítás-rehabilitáció hármasából mindnek jelentést ad, s hozzájárulhat népegészségügyi mutatóink javulásához, az egészségben eltöltött évek számának emelkedéséhez. A tanösvényen túrázni a test, a lélek és a szellem edzését, valamint sok-sok élményt is jelent, ami összehozza a generációkat. Ahogy Petronius mondta: „Az orvos kezel, a természet gyógyít.” – zárta beszédét a helyettes államtitkár.

A rendezvényen a budapesti Szent Ferenc Kórházat, mint a projekt szakmai irányítóját Pál Csilla kommunikációs igazgató képviselte, aki kiemelte: a kórház – a projekt ötletgazdája – már több tanösvény létrehozását koordinálta, céljuk pedig az, hogy a lakosság minél szélesebb körében elérhetővé váljanak a megelőzést, a betegségek felfedezést és a rehabilitációt is támogató ismeretterjesztő túraútvonalak. A tanösvény önállóan is teljesíthető, az út során a pulzusmérő tábláknál egy ellenőrző lapra vezetik fel bizonyos adataikat a résztvevők, melyet mindig egy közei egészségügyi intézmény, jelen esetben a Mátrai Gyógyintézet elemez. Amennyiben betegségre utaló jelet látnak, a megadott elérhetőségen értesítik a személyt, s amennyiben indokolt, vizsgálatra is behívják. A szív- érrendszeri- és daganatos betegségek, valamit a cukorbetegség és az elhízás vezető halálokok Magyarországon, ezért mindenkit biztat a kardió-tanösvény kipróbálására. Mint említette, volt már arra példa, hogy egy leadott ellenőrző lapon megadott adatok alapján életmentő beavatkozást kellet elvégezni egy betegnél, aki addig tüneteket sem produkált. Már heti négy óra gyaloglás is jelentősen javítja a szív- és a tüdő teljesítményét, a látást, az asztmát és a cukorbetegségre is jó hatással van. A kékestetői kardió-tanösvény a jelenlegi járványhelyzetben is biztonságos családi program lehet.

A projekt partnere a Sanofi-Aventis Zrt. public affairs és market access igazgatója, Tarcsa Mónika úgy fogalmazott: a tanösvény az együttműködés és a közös gondolkodás eredménye, és a cég büszke rá, hogy immár 5 éve támogathat hasonló kezdeményezéseket. A gyógyszerfejlesztő és -gyártó csoport elkötelezett a megelőzés és az életminőség fejlesztése mellett.


